Home / Varistors, MOVs / B72207S0600K311
minImg
B72207S0600K311
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72207S0600K311
Description:
VARISTOR 100V 1.2KA DISC 7MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 90 V
Capacitance @ Frequency 480 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 100 V
Varistor Voltage (Max) 110 V
Series StandarD
Energy 4.8J
Package / Case Disc 7mm
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Maximum AC Volts 60 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 85 V