Home / Varistors, MOVs / B72210S0600K501
minImg
B72210S0600K501
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72210S0600K501
Description:
VARISTOR 100V 2.5KA DISC 10MM
In Stock : 391
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 90 V
Capacitance @ Frequency 870 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 100 V
Varistor Voltage (Max) 110 V
Series StandarD
Energy 10J
Package / Case Disc 10mm
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Maximum AC Volts 60 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 85 V