Home / Varistors, MOVs / B72214P2211K101
minImg
B72214P2211K101
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72214P2211K101
Description:
VARISTOR 330V 6KA DISC 14MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 297 V
Capacitance @ Frequency 690 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 330 V
Varistor Voltage (Max) 363 V
Series AdvanceD MP
Energy 95J
Package / Case Disc 14mm
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Maximum AC Volts 210 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 270 V