Home / Varistors, MOVs / B72214P2231K101
minImg
B72214P2231K101
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72214P2231K101
Description:
VARISTOR 360V 6KA DISC 14MM
In Stock : 1792
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 324 V
Capacitance @ Frequency 630 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Varistor Voltage (Max) 396 V
Series AdvanceD MP
Energy 105J
Package / Case Disc 14mm
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Maximum AC Volts 230 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 300 V