Home / Varistors, MOVs / B72220S1250K102
minImg
B72220S1250K102
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72220S1250K102
Description:
VARISTOR 39V 2KA DISC 20MM
In Stock : 1360
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 35.1 V
Capacitance @ Frequency 11100 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 39 V
Varistor Voltage (Max) 42.9 V
Series Automotive, AEC-Q200
Energy 22J
Package / Case Disc 20mm
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Maximum AC Volts 25 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 28 V