Home / Varistors, MOVs / B72225T4131K101
minImg
B72225T4131K101
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72225T4131K101
Description:
VARISTOR 205V 20KA RADIAL BOX
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 184.5 V
Capacitance @ Frequency 2010 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Not For New Designs
Varistor Voltage (Typ) 205 V
Varistor Voltage (Max) 225.5 V
Series AdvanceD Thermofuse
Energy 185J
Package / Case Radial, Box - 3 Lead
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Maximum AC Volts 130 V
Features Thermally Protected
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 170 V