Home / Varistors, MOVs / B72230M0421M401
minImg
B72230M0421M401
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72230M0421M401
Description:
30MM, 420V, 25KA, THERMO FUSE TY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 612 V
Capacitance @ Frequency 1150 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 680 V
Varistor Voltage (Max) 748 V
Series MT30 Type 1
Energy 700J
Package / Case Box, 4 Lead
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Maximum AC Volts 420 V
Features Thermally Protected
Number of Circuits 1
Package Tray
Maximum DC Volts 560 V