Home / Varistors, MOVs / B72232B0151K001
minImg
B72232B0151K001
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72232B0151K001
Description:
VARISTOR 240V 25KA ENCASED DISC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 216 V
Capacitance @ Frequency 3700 pF @ 1 kHz
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 240 V
Varistor Voltage (Max) 264 V
Series HighE
Energy 240J
Package / Case Encased Disc
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Maximum AC Volts 150 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 200 V