Home / Varistors, MOVs / B72241L0231K100
minImg
B72241L0231K100
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72241L0231K100
Description:
VARISTOR 360V 50KA DISC 40MM
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 324 V
Capacitance @ Frequency 3200 pF @ 1 kHz
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Varistor Voltage (Max) 396 V
Series HighE
Energy 460J
Package / Case Disc 40mm
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Maximum AC Volts 230 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 300 V