Home / Varistors, MOVs / B72241L0441K100
minImg
B72241L0441K100
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72241L0441K100
Description:
VARISTOR 715V 50KA DISC 40MM
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 643.5 V
Capacitance @ Frequency 1700 pF @ 1 kHz
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 715 V
Varistor Voltage (Max) 786.5 V
Series HighE
Energy 950J
Package / Case Disc 40mm
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Maximum AC Volts 440 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 585 V