Home / Varistors, MOVs / B72314S0301K101
minImg
B72314S0301K101
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72314S0301K101
Description:
14MM, 300VAC, 10%, COMPACT SERIE
In Stock : 6446
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 423 V
Capacitance @ Frequency 400 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 470 V
Varistor Voltage (Max) 517 V
Series S14 Compact
Energy 76J
Package / Case Disc 14mm
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Maximum AC Volts 300 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 385 V