Home / Varistors, MOVs / B72500T8140S160
minImg
B72500T8140S160
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72500T8140S160
Description:
VARISTOR 28V 5A 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 22.4 V
Capacitance @ Frequency 30 pF @ 1 MHz
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 28 V
Varistor Voltage (Max) 33.6 V
Series -
Energy 0.03J
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Maximum AC Volts 14 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 16 V
Current - Surge 5 A