B72510T170K62
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72510T170K62
Description:
VARISTOR 27V 120A 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 24.3 V
Capacitance @ Frequency 300 pF @ 1 kHz
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 27 V
Varistor Voltage (Max) 29.7 V
Series -
Energy 0.3J
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Maximum AC Volts 17 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 22 V
Current - Surge 120 A