Home / Varistors, MOVs / B72520T0600K062
minImg
B72520T0600K062
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72520T0600K062
Description:
VARISTOR 100V 100A 1206
In Stock : 60994
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 90 V
Capacitance @ Frequency 100 pF @ 1 kHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 100 V
Varistor Voltage (Max) 110 V
Series Standard
Energy 0.7J
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Maximum AC Volts 60 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 85 V
Current - Surge 100 A