B72530T170K62
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72530T170K62
Description:
VARISTOR 27V 400A 1210
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 24.3 V
Capacitance @ Frequency 1800 pF @ 1 kHz
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 27 V
Varistor Voltage (Max) 29.7 V
Series -
Energy 1.7J
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Maximum AC Volts 17 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 22 V
Current - Surge 400 A