Home / Varistors, MOVs / B72530U1500K062
minImg
B72530U1500K062
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72530U1500K062
Description:
EIA1210, 65VDC, HIGH SURGE 1200A
In Stock : 9042
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 73.8 V
Capacitance @ Frequency 1200 pF @ 1 kHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 82 V
Varistor Voltage (Max) 90.2 V
Series High Surge
Energy -
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Maximum AC Volts 50 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 65 V