Home / Varistors, MOVs / B72540V0140K062
minImg
B72540V0140K062
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72540V0140K062
Description:
VARISTOR 22V 1.2KA 2220
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 19.8 V
Capacitance @ Frequency 10000 pF @ 1 kHz
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 22 V
Varistor Voltage (Max) 24.2 V
Series -
Energy 5.8J
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Maximum AC Volts 14 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 18 V