Home / Varistors, MOVs / B72580V3140S272
minImg
B72580V3140S272
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72580V3140S272
Description:
VARISTOR 22V 800A 1812
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Capacitance @ Frequency 7000 pF @ 1 kHz
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 22 V
Varistor Voltage (Max) 27 V
Series -
Energy 2.4J
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Maximum AC Volts 14 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 16 V
Current - Surge 800 A