Home / Varistors, MOVs / B72590T0110S360
minImg
B72590T0110S360
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72590T0110S360
Description:
VARISTOR 18V 20A 0402
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 13.5 V
Capacitance @ Frequency 100 pF @ 1 kHz
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 18 V
Varistor Voltage (Max) 22.5 V
Series Standard
Energy 0.0075J
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Maximum AC Volts 11 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 14 V
Current - Surge 20 A