Home / Fixed Inductors / B78108E1682K009
minImg
B78108E1682K009
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B78108E1682K009
Description:
FIXED IND 6.8UH 2.45A 105MOHM TH
In Stock : 3630
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.3A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq 40 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 2.45 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" Dia x 0.374" L (4.00mm x 9.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 105mOhm Max
Inductance 6.8 µH
Series B78108E
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 25MHz