Home / Fixed Inductors / B78108S1472J009
minImg
B78108S1472J009
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B78108S1472J009
Description:
FIXED IND 4.7UH 820MA 340MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq 60 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 820 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 340mOhm Max
Inductance 4.7 µH
Series BC
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 95MHz