Home / Fixed Inductors / B78108T1222K000
minImg
B78108T1222K000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B78108T1222K000
Description:
FIXED IND 2.2UH 520MA 350MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq 40 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 520 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 350mOhm Max
Inductance 2.2 µH
Series MCC
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 120MHz