Home / Fixed Inductors / B78108T1472K000
minImg
B78108T1472K000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B78108T1472K000
Description:
FIXED IND 4.7UH 380MA 650MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq 40 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 380 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 650mOhm Max
Inductance 4.7 µH
Series MCC
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 90MHz