Home / Fixed Inductors / B78148S1682J000
minImg
B78148S1682J000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B78148S1682J000
Description:
FIXED IND 6.8UH 670MA 510MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq 65 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 670 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 510mOhm Max
Inductance 6.8 µH
Series BC
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Radial
Frequency - Self Resonant 75MHz