Home / Film Capacitors / B81141C1223M000
minImg
B81141C1223M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B81141C1223M000
Description:
CAP FILM 0.022UF 20% 440VAC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings X1
Series B81141
Voltage Rating - DC -
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 440V
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 0.022 µF