Home / Film Capacitors / B81141C1474M000
minImg
B81141C1474M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B81141C1474M000
Description:
CAP FILM 0.47UF 20% 440VAC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 1.083" (27.50mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings X1
Series B81141
Voltage Rating - DC -
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 440V
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 0.47 µF