Home / Fixed Inductors / B82144B1333J000
minImg
B82144B1333J000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B82144B1333J000
Description:
FIXED IND 33UH 1.1A 350 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 40 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 1.1 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.256" Dia (6.50mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 350mOhm Max
Inductance 33 µH
Series LBC
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Frequency - Self Resonant 8MHz