Home / Fixed Inductors / B82144B2563J000
minImg
B82144B2563J000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B82144B2563J000
Description:
FIXED IND 56UH 1.6A 310 MOHM TH
In Stock : 2126
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 40 @ 79.6kHz
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 1.6 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.256" Dia (6.50mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 310mOhm Max
Inductance 56 µH
Series LBC
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Frequency - Self Resonant 6.8MHz