Home / Fixed Inductors / B82144F2153K000
minImg
B82144F2153K000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B82144F2153K000
Description:
FIXED IND 15UH 2.3A 140 MOHM TH
In Stock : 2974
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 50 @ 252kHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 2.3 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.256" Dia x 0.362" L (6.50mm x 9.20mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Inductance 15 µH
Series LBC
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 13MHz