Home / Fixed Inductors / B82442A1224K000
minImg
B82442A1224K000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B82442A1224K000
Package:
2220 (5650 Metric)
Description:
FIXED IND 220UH 170MA 2.72OHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 796 kHz
Q @ Freq 20 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 170 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 2220 (5650 Metric)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 2.72Ohm Max
Inductance 220 µH
Series SIMID
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Frequency - Self Resonant 3.9MHz