Home / Fixed Inductors / B82462A4102M000
minImg
B82462A4102M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B82462A4102M000
Description:
FIXED IND 1UH 3A 24 MOHM SMD
In Stock : 13763
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 5.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 24mOhm Max
Inductance 1 µH
Series B82462-A4
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 130MHz