Home / Fixed Inductors / B82496C3121G000
minImg
B82496C3121G000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B82496C3121G000
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 120NH 160MA 3 OHM SMD
In Stock : 6504
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25.2 MHz
Q @ Freq 5 @ 25.2MHz
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 160 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 3Ohm Max
Inductance 120 nH
Series SIMID
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 1.8GHz