Home / Fixed Inductors / B82559A0242A013
minImg
B82559A0242A013
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B82559A0242A013
Description:
FIXED IND 2.4UH 16.5A 2.76 MOHM
In Stock : 880
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Current - Saturation (Isat) 16.5A
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.234" (5.95mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 16.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.512" L x 0.421" W (13.00mm x 10.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.76mOhm
Inductance 2.4 µH