B84771A0016A000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B84771A0016A000
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C20 PANEL QC
In Stock : 30
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Number of Positions 3
Ingress Protection IP40
Panel Cutout Dimensions Variable Size
Approval Agency cUL, ENEC, UL
Termination Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mounting Type Panel Mount, Flange
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Current Rating - Circuit Breaker -
Series B84771
Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC/DC
Panel Thickness -
Current Rating - Appliance Inlet 16A
Connector Style IEC 320-C20
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Connector Type Receptacle, Male Blades
Accomodates a Fuse No
Features Bleed Resistor, Front or Rear Side Mount
Filter Type Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Package Bulk
Switch Features -
Current Rating - Filter 16A