BACC63BV14H12S8
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
BACC63BV14H12S8
Description:
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.609" (15.47mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material -
Ingress Protection Environment Sealed
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps) -
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Anodized
Shell Size - Insert 14-12
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C