BACC63BV16H10SN
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
BACC63BV16H10SN
Description:
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.758" (19.25mm)
Product Status Active
Shell Finish Anodized
Shell Size - Insert 16-10
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C