BACC63BV18F14S9
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
BACC63BV18F14S9
Description:
CONN RCPT FMALE 14POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.865" (21.97mm)
Product Status Active
Shell Finish Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert 18-14
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C