BACC63BV22H55P8
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
BACC63BV22H55P8
Description:
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 1.106" (28.09mm)
Product Status Active
Shell Finish Anodized
Shell Size - Insert 22-55
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Connector Type Receptacle, Male Pins
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C