BACC63CB18-11S6
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
BACC63CB18-11S6
Description:
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.865" (21.97mm)
Product Status Active
Shell Finish Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert 18-11
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Coupling Nut
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C