BACC63CB18-31P8
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
BACC63CB18-31P8
Description:
CONN PLUG MALE 31POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.865" (21.97mm)
Product Status Active
Shell Finish Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert 18-31
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Connector Type Plug, Male Pins
Features Coupling Nut
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C