BACC63CC14-15S10
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
BACC63CC14-15S10
Description:
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.609" (15.47mm)
Product Status Active
Shell Finish Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert 14-15
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C