BACC63CC20-16P9
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
BACC63CC20-16P9
Description:
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.986" (25.04mm)
Product Status Active
Shell Finish Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert 20-16
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Connector Type Receptacle, Male Pins
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C