BACC63CC24-61S6
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
BACC63CC24-61S6
Description:
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 1.235" (31.37mm)
Shell Finish Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert 24-61
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C