Home / Boxes / BC-CTP-101507
minImg
BC-CTP-101507
Boxco
Product No:
BC-CTP-101507
Manufacturer:
Boxco
Description:
BOX PC CLEAR 5.906"L X 3.937"W
In Stock : 8
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Area (L x W) 23.3in² (150cm²)
Color Light Gray, Clear Cover
Material Plastic, Polycarbonate/Fiberglass
Size / Dimension 5.906" L x 3.937" W (150.00mm x 100.00mm)
Material Flammability Rating UL94 5VA, UL94 V-0, UL94 HB
Product Status Active
Ratings IP66, IP67, NEMA 4X,6, UL 508A
Design Hinged Door, Stainless Steel Latch
Thickness 0.126" (3.20mm)
Series P
Container Type Box
Mfr Boxco
Features Flame Retardant, Hinged, Latches, Lockable, Sealing Gasket
Height 2.756" (70.00mm)