BCD48BH120T120A00
Vicor Corporation
Product No:
BCD48BH120T120A00
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
HALF-CHIP BUS CONVERTER EVAL BOA
User Guide
Main Purpose DC/DC, Step Down
Current - Output 11.3A
Product Status Obsolete
Power - Output 120 W
Series VI Chip® BCM®
Regulator Topology Buck
Frequency - Switching 1.75MHz
Supplied Contents Board(s)
Voltage - Output 12V
Board Type Fully Populated
Outputs and Type 1, Isolated
Mfr Vicor Corporation
Utilized IC / Part BCM48BH120T120A
Package Bulk
Voltage - Input 38V ~ 55V