Home / DC DC Converters / BCM6123T60E10A5T01
minImg
BCM6123T60E10A5T01
Vicor Corporation
Product No:
BCM6123T60E10A5T01
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 9V 1600W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 2.25 kV
Voltage - Output 1 9V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 0.99" W x 0.28" H (61.0mm x 25.1mm x 7.2mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 150A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Series VI Chip® BCM®
Power (Watts) 1600 W
Type Bus Converter Module
Package / Case 24-DIP Module
Efficiency 97.6%