BCS-125-S-D-HE
Samtec Inc.
Product No:
BCS-125-S-D-HE
Description:
CONN RCPT 50POS 0.1 GOLD PCB R/A
In Stock : 8
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 0.210" (5.33mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 475VAC
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 4.6A per Contact
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 50
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Series Tiger Claw™ BCS
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)