Home / Ceramic Capacitors / BF025016WC10036BG1
minImg
BF025016WC10036BG1
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
BF025016WC10036BG1
Description:
CAP CER 10PF 9KV R16 AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 9000V (9kV)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 0.984" Dia x 0.630" W (25.00mm x 16.00mm)
Temperature Coefficient R16
Product Status Active
Ratings -
Series TOF
Package / Case Axial, Can
Thickness (Max) -
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 10 pF