BFC236615474
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
BFC236615474
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.217" W (10.00mm x 5.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKT366
Voltage Rating - DC 63V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 40V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.47 µF