BFC236746683
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
BFC236746683
Description:
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.177" W (10.00mm x 4.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKT367
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.068 µF